A meddőségi vizsgálat a nők számára kevésbé megterhelő diagnosztikai módszerekkel szokott kezdődni: az első lépések megegyeznek a szokásos nőgyógyászati vizsgálatokkal. Az anamnézis felvételét követi a leletek áttekintése, rutin nőgyógyászati és ultrahang vizsgálat, rákszűrés, majd konzultáció. Amennyiben szükséges, mikrobiológiai vizsgálatokat is célszerű végezni. Gyakran már ezek eredményeként fény derül a meddőség okára, és kezelés után hamar be is következik a várt terhesség. Előfordul azonban, hogy ezek az alapvizsgálatok nem vezetnek eredményre, ekkor kerülhet sor vérvételekre a hormonális háttér tisztázása céljából: ciklusdiagnosztika, endokrinológiai kivizsgálás.
Amennyiben az elvégzett vizsgálatok eltérést nem igazolnak, tervezhetők a kisebb megterheléssel járó beavatkozások. Ezek leginkább a kürt átjárhatóságának megítélésére irányulnak: a kürtök átjárhatósági vizsgálata ultrahang segítségével (
SonoHSG), vagy az altatást nem igénylő méhüregi vizsgálat (office hysteroscopia). Egyéb leletektől, előzményi adatoktól, életkortól függően javasoljuk a hastükrözést (laparoscopia). Ennek során ítélhetők meg legbiztosabban a női kismedencei szervek és a petevezetők állapota.